Photo Reg Lancaster, źródło: https://pleasurephoto.wordpress.com/category/jane-birkin/page/5/
Photo Reg Lancaster, źródło: https://pleasurephoto.wordpress.com/category/jane-birkin/page/5/

Między nerki

czyli Je t'aime

Wolałem nie rozmawiać z taksówkarzem – typem skądinąd niezbyt przyjemnym i dosyć mocno osadzonym w rzeczywistości. Dwa metry wzrostu, 150 kilo żywej wagi, szpakowate włosy przystrzyżone “na żołnierza”

Zamówiłem taksówkę. Nie czekałem długo. Taksówkarz otworzył bagażnik i wrzucił doń moje ciężkie torby z taką lekkością, jak gdyby były pudełkami zapałek. Usiadłem z tyłu i podałem adres. Stacja RMF FM nadawała właśnie swoje przestarzałe przeboje “non stop”. Jak zwykle: Phil Collins, Tina Turner, Celine Dion. Wolałem nie rozmawiać z taksówkarzem – typem skądinąd niezbyt przyjemnym i dosyć mocno osadzonym w rzeczywistości. Dwa metry wzrostu, 150 kilo żywej wagi, szpakowate włosy przystrzyżone “na żołnierza”. Być może w przeszłości był ‘panem Zenkiem’ – wykidajłą w jakimś małomiasteczkowym klubie…

 

Nagle spadła na nas bomba prosto z radia RMF FM. Znajomy motyw organowy rozbrzmiał spod różańca zwisającego u lusterka. Było już za późno…

 

Je t’aime… oui, je t’aime…

 

Przełykam ślinę.

 

Kierowca wygląda na niewzruszonego, a ja patrzę nieruchomo przez okno. Staram się nie okazywać jakichkolwiek oznak zakłopotania. On też.

 

Je t’aime, je t’aime

Oh oui je t’aime!

 

Myślę: “Co zrobi ‘pan Zenek’. Czy wyłączy radio, czy dotrwa do kulminacji utworu. Nie patrz w lusterko wsteczne! Nie patrz w lusterko wsteczne!”

 

Comme la vague irrésolue

 

Mógłbym przysiąc, że słyszę myśli ‘pana Zenka’:

“Gdybym teraz wyłączył, wyglądałoby na to, że mnie ta piosenka jakoś rusza, ale jak nie wyłączę, to ten z tyłu też se pomyśli, że ona mnie rusza. Jak bym nie zrobił będzie wstyd. Może lepiej niech se gra…”

 

Je vais, je vais et je viens

Entre tes reins

 

Drobne krople potu pojawiają się na czole taksówkarza, ale pozostają niestarte. Staram się przyjąć możliwie najbardziej obojętny wyraz twarzy. “Może jednak zagaić? Jak gdyby nigdy nic: ‘Psia pogoda, co?’. Nie! Nie mogę zagaić, bo on sobie pomyśli, że zagajam do niego zainspirowany piosenką. Nie! Lepiej nie zagajać. Lepiej siedzieć cicho”.

 

Tu vas et tu viens

Entre mes reins

Et je te rejoins

 

Przeklęte RMF FM! Dlaczego grają akurat to, akurat teraz! Dlaczego grają Birkin i Gainsbourg w ciągu dnia? Przecież dzieci! Pieszczę mój portfel udając, że szukam drobnych. Sprawdzam zawartość mojego plecaka z Ikei. Wszystko jest! Nic nie zgubiłem.

 

Et je me retiens

Non! Maintenant viens!

 

– Jesteśmy na miejscu! – słyszę ochrypły głos ‘pana Zenka’.

– Dziękuję! – odpowiadam z nerwowym wyprzedzeniem i płacę. – Reszty nie trzeba.

Piotr Petarda

  Piotr Petarda

(wł. Piotr Parda) Artysta, ilustrator książek i poszukiwacz. Od 2001 r mieszka w Bostonie, a do kraju przyjeżdża dwa razy w roku. Podwójny magister sztuki (ASP w Poznaniu i SMFA -TUFTS w Bostonie). Przez około pół godziny został kelnerem i czekał na zamówienie stojąc wśród nagrobków zabytkowego cmentarza w Amherst, Massachusetts, innym razem prezentował przedświątecznym zakupowiczom centrum handlowego zawartość pustego portfela. W środku lata ulepił bałwana z trawy i gipsu w ogrodzie swojego domu na przedmieściach Poznania oraz namalował kilka obrazów za pomocą wiertarki i szczotki. Brał udział w trzech maratonach, a w jednym z biegów na 5 km zdobył pierwsze miejsce w grupie wiekowej 35-39 lat. W roku 2015 przeszedł do następnej grupy wiekowej.

(Piotr Parda) Artist, book illustrator, wanderer. Since 2001 lives in Boston and visits Poland twice a year. Double Master of Fine Arts (Academy of Fine Arts in Poznań and SMFA -TUFTS in Boston). For about half an hour he became a waiter and waited for an order among the graves of the old graveyard in Amherst, Massachusetts. Other time he presented the interior of his empty wallet to the Christmas shoppers at a shopping mall. In the garden of his suburban house in Poland, he built a snowman out of mowed grass and plaster in the middle of summer and painted a few paintings using a power drill with a brush attached to it. Piotr took part in three marathons and won one 5K race in his age group (35-39) . In 2015 he moved up to the next age group.


DATA PUBLIKACJI: 30 stycznia 2017
OSTATNIA AKTUALIZACJA: 10 lutego 2017
Tagi: