Anna Baumgart, Talerz
Anna Baumgart, Talerz

SPRAWA KOBIECA W POLSCE WEDŁUG ANNY BAUMGART

Zapraszamy na wydarzenie w Łodzi

Społeczniczki, badaczki, aktywistki, artystki – przy symbolicznym, kartonowym stole Anny Baumgart usiądą wyłącznie kobiety. Uznana artystka wizualna, reżyserka, scenografka i producentka przygotowuje właśnie dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur performans-instalację Sprawa kobieca w Polsce. Łódź 2018.  Premierowo zaprezentuje ją na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka już za miesiąc – 8 września.

 Anna Baumgart podejmuje tematy związane z problemami współczesnych kobiet i ich rolami życiowymi. Przygotowywana na wrzesień Sprawa kobieca w Polsce. Łódź 2018 odwołuje się do dwóch prac: Dinner Party Judy Chicago oraz The Famous Women Dinner Service, 1932-34, Vanessy Bell i Duncana Granta. Pierwsza z nich uznawana jest za symbol sztuki feministycznej i za jedno z najistotniejszych dzieł sztuki XX wieku. Druga, starsza o dekady, to wystawiona tylko raz w Piano Nobile Gallery w Londynie protofeministyczna praca, prezentująca w formie portretów na talerzach sylwetki kobiet ważnych historycznie.

W performansie-instalacji Anny Baumgart pojawią się i stół i zastawa. Na Małej Scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi miejsca przy stole zajmą artystki, krytyczki sztuki, aktorki, pisarki, polityczki, badaczki czy aktywistki miejskie – zaproszono ponad 50 kobiet. Obecność potwierdziły między innymi: Aurelia Mandziuk-Zajączkowska, Anka Leśniak, Kasia Gauza, Eliza Gaust, Ewa Bloom Kwiatkowska, Iza Desperak, Bogna Stawicka, Ewa Kamińska-Bużałek, Inga Kuźma czy Agata Zbylut.

Przed każdą z nich znajdzie się talerz z portretem kobiecym, przedstawiającym autorkę instalacji z przebitym bokiem na tle flagi. Ta wariacja na temat ikonicznego obrazu EL Lissitzkiego Czerwonym klinem bij w białych odwołuje się do tradycji konstruktywistycznej i dziedzictwa rewolucyjnego artystów działających w Łodzi. Kolejnym jej symbolem, będą widmowe postaci Katarzyny Kobro i Róży Luksemburg, grane przez obecne na scenie aktorki. W warstwie dramaturgicznej instalacja składać się będzie z wygłoszonych tekstów krytycznych Katarzyny Bojarskiej, Agaty Araszkiewicz, Katarzyny Lewandowskiej oraz z partii aktorskich napisanych przez Wiktora Rusina, a granych przez Annę Kłos i Klarę Bielawkę. Instalację Anny Baumgart współtworzą również Irek Zając (kostiumy) oraz Wojtek Radtke (mleko).

Performatywność instalacji zakłada elementy niewyreżyserowane i przeplatanie się tekstów napisanych ze spontanicznie wygłaszanymi uwagami uczestniczek debaty, które w rozmowie wybiorą 50 figur kobiecych, najważniejszych dla naszego regionu geopolitycznego.

Premiera performansu odbędzie się 8 września o g. 17:00. Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy. Szczegóły rezerwacji znaleźć można na stronie www.4kultury.pl.

To nie jedyna premiera teatralna Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Agnieszka Jakimiak, specjalnie dla łódzkiej imprezy, przygotowuje spektakl Gala ‘68. Wolność to luksus, będący swoistym hołdem dla protagonistek i protagonistów artystycznych oraz politycznych przełomów sprzed półwiecza.

Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego z inicjatywy Witolda Knychalskiego. Organizowane od 16 lat wydarzenie odwołuje się do otwartości i różnorodności miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Opowiada o współistnieniu, tolerancji i porozumieniu, do których kluczem jest język sztuki: teatr, muzyka czy sztuki wizualne.

W tym roku jego hasłem przewodnim jest Kultura buntu, rozumiana jako wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, wynikający z postawy kwestionującej narzucony porządek świata, wyrażanej przez różne formy działalności artystycznej.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1 200 000 złotych, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 000 złotych oraz dotacje od partnerów i sponsorów.

Strona wydarzenia na Facebooku tutaj.

 

Projekt: Anna Baumgart

Performują:

Agata Araszkiewicz

Anna Baumgart

Klara Bielawka

Anna Kłos

Wiktor Rusin

Katarzyna Lewandowska

Wojtek Radtke / Mleko

Irek Zając / Kostiumy


źródło: materiały prasowe

z23698442IH,Festiwal-Lodz-Czterech-Kultur-2018--logo