Drukowanie

czas odczuwalny (zapowiedź)

Proust i doświadczenie literackie

Wydawnictwo Eperons-Ostrogi szykuje nie lada gratkę dla miłośników literatury francuskiej. Na przełomie listopada i grudnia ukaże się książka o Marcelu Prouście autorstwa Julii Kristevej, wybitnej językoznawczyni, psychoanalityczki i filozofki. Na zaostrzenie apetytów czytelniczych prezentujemy fragment książki w przekładzie Kajetana Marii Jaksendera:

„Mała magdalenka”, grzeszna, mdła, nieuchwytna, zamoczona w herbacie, lecz syntetyzująca wszystkie miejsca w Combray, przybliża styl Prousta nawet tym, którzy nigdy go nie czytali. Bądź przeciwnie – niczym klisza, która przysłania katedralność jego stylu, zastyga w płaski obraz, traci swoją kruchość i pokrywa szarą nudą te wszystkie niekończące się zdania, w których aż roi się od zapachów, dźwięków, form, smakowanych wykwintności i dotykalnych wręcz uroków, które zostają jakby znienacka wchłonięte przez znaną wszystkim magdalenkę.

A jeśli spróbować rozsmakować się w nich ponownie? Z czujnymi ustami, językami, podniebieniami, obudzonymi marzeniami i wspomnieniami: w poszukiwaniu tych wszystkich oddalonych, zapomnianych stron, na których drzemią ich odpowiedniki, podwojenia, echa, metafory zbliżające się lub oddalające od tego tajemniczego smaku, a w każdym razie pozwalające mu żyć, odradzać się, trwać?

Smak odnalezionego dzieciństwa wyłania się z wnętrza narracji W poszukiwaniu utraconego czasu. Wydaje nam się, że jesteśmy dopiero na początku zataczanego koła, podczas gdy cała zamknięta spirala przedstawiona w Czasie odnalezionym pozostaje rozchwiana. Przyciągana, oddala się, poszukując dziecięcej wręcz głębi, w której skupia się, dzięki magii metaforycznych kręgów, późniejsze przeznaczenie, przewidziane już wcześniej przez narratora. Dziecko proustowskie jest dorosłym, który przypomina sobie, jak swoimi ustami kochał ludzi i miejsca, a którego ludzkie pragnienia zostają uśmierzone.

Historia wydarza się niejako w ośmiu czasach.

———————————————————-

Julia Kristeva, Czas odczuwalny. Proust i doświadczenie literackie, przeł. Kajetan Maria Jaksender, Wydawnictwo Eperons-Ostrogi, Kraków 2016.

eperons-ostrogi-logo

DATA PUBLIKACJI: 17 listopada 2016
OSTATNIA AKTUALIZACJA: 17 listopada 2016