rise and fall jacek dobrowolski i wzlot2

Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego w wersji angielskiej

Z przyjemnością informujemy, że właśnie nakładem wydawnictwa Peter Lang ukazała się angielska wersja książki Jacka Dobrowolskiego „Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego” – „The Rise and Fall of Modern Man”. Esej został opublikowany w serii „Modernity in Question”.

Książka dostępna między innymi pod linkiem Wydawnictwa tutaj.

Przy okazji gorąco polecamy lekturę recenzji „Wzlotu i upadku człowieka nowoczesnego”, od której zaczęła się historia Nowej Orgii Myśli (patrz: O nas oraz „Na początku była orgia„), a która pod tytułem „Upadek Alberta Camus i wzlot Jacka Dobrowolskiego” ukazała się jesienią w Internetowym Magazynie Filozoficznym Hybris nr 4/2016 (35). Tutaj link do artykułu.

 

Hybris

fragment:

Każdy z nas wyklucza na nowo swoich poprzedników. Jesteśmy nowatorami wykluczania. Literatura i filozofia są wielkim konkursem dystansowania się wobec najbliższych.
Jacek Dobrowolski w swoim świetnym eseju Wzlot i upadek człowieka nowoczesnego – napisanym stylem trawersowym, pełnym wolt retorycznych, jak też ciętych i trafnych ocen, nie zmierzającym ku szczytowi prawdy, lecz raczej pnącym się wzdłuż ściany skalnej historii filozofii i literatury po to, aby ostatecznie pięknie od niej odpaść i wykonać wahadło na linie asekuracyjnej minima moralia – pominął Alberta Camus. Pominął go dokładnie, precyzyjnie i konsekwentnie. Pominął w szczególności powieść Upadek(…)